Η γειτονιά

Ο Σύλλογος δραστηριοποιείται Ανατολικά του Δήμου Αμαρουσίου μεταξύ των οδών Πεντέλης - Διονυσίου Σολωμού - Μελισσίων και Μουργκάνας. Υπάρχουν και λειτουργούν στη γειτονιά, δύο χώροι αναψυχής, μια παιδική χαρά, ένα γήπεδο μπάσκετ, καθώς και χώρος με υπαίθρια όργανα γυμναστικής ενηλίκων. Από τη γειτονιά διέρχεται το ρέμα Σαπφούς, για το οποίο γίνονται μελέτες ανάπλασης.

Οι κύριοι δρόμοι φέρουν ονόματα των εθνικών μας ποιητών Κρυστάλλη Κώστα, Παλαμά Κωστή, Πολέμη Ιωάννη, Σικελιανού Άγγελου, Σολωμού Διονύσιου.

Στα όρια της περιοχής υπάρχει το Σικιαρίδειο Ίδρυμα, το οποίο αποτελεί Κέντρο κατάρτισης νέων από 14 ετών και άνω, με νοητική υστέρηση, το Κοιμητήριο της πόλης και οι αθλητικές εγκαταστάσεις «Arena Soccer Club», στις οποίες εδράζει η Ακαδημία Ποδοσφαίρου «Παράδεισος Αμαρουσίου».